Bioenergoterapia jest jedną z metod medycyny naturalnej polegająca m.i.n. na przekazywaniu energii przez bioenergoterapeutę innym istotom żywym, a szczególnie człowiekowi. Często używa się też określenia bioterapia używając tego terminu jako synonimu, jednak bioterapię należy definiować jako coś szerszego bardziej ogólnego, gdyż takim mianem należy określać osoby, które zajmują się bioenergoterapią, ale uzupełniają ją innymi formami medycyny naturalnej i form usprawniania zdrowia człowieka takich jak m.i.n. biomasaże, akupresura, ziołolecznictwo, chiropraktyka (kręgarstwo), claviterapia i.t.p.
Należy zwrócić uwagę iż bioenergoterapia nie jest wymysłem czasów dzisiejszych gdyż od wielu tysięcy lat ludzie (m.i.n. medycy, kapłani, mnisi, znachorzy, czarownicy w plemionach i.t.p.) wykorzystywali bioenergoterapeutyczne zdolności do przywracania zdrowia.
Przeciwnicy bioenergoterapii twierdzą iż oddziaływanie bioenergoterapii odbywa się na zasadzie wykorzystania efektu "placebo",co nie jest prawdą , a z reguły są to osoby, które nie doświadczyły działania zabiegu bioenergoterapeutycznego. Nadmienić tu należy, że w zależności od wrażliwości odczuwania bioenergii przez osobę poddaną zabiegowi bioenergoterapeutycznemu jak również jej stanu stanu zdrowia i samopoczucia , osoby bioenergoterapeuty odczucia i podczas zabiegu mogą być różne. Niektóre osoby czują bardzo wyraźne odczucia w postaci mrowienia, ciepła, gorąca, wiaterku, chłodu, wrzenia, czasem też nie są w stanie nazwać danego odczucia, są takie iż momentalnie ogarnia je senność, a u niektórych występuje tylko efekt oddziaływania w postaci zlikwidowania danej dolegliwości, tak więc nawet jeśli osoba nic nie czuje nie ma to znaczenia dla efektywności zabiegu
Bionergoterapeuta lokalizuje zaburzenia energetyczne. Z nadmiarów oczyszcza, niedobory uzupełnia, usuwa bloki, usprawnia ośrodki energetyczne (czakry), udrażnia kanały energetyczne i harmonizuje. Wpływa pozytywnie na ciało i umysł, system emocjonalny oraz inne układy i narządy.